Jalkapallomaajoukkueet pelaavat Kaarinassa

0

Kaarinan keskusurheilukentällä nähdään maajoukkuetasoista jalkapalloa kesäkuussa, kun Suomen alle 17-vuotiaiden maajoukkue kohtaa Norjan. Jalkapalloseura KaaPo vastaa sunnuntaina 3. kesäkuuta pelattavan ottelun järjestelyistä. Kaksoismaaottelun ensimmäinen peli pelataan perjantaina 1.6. Eerikkilässä.

KaaPo järjesti pari vuotta sitten Kaarinassa nähdyn alle 16-vuotiaiden jalkapallomaaottelun. Seuran puheenjohtajan Olli Tuomisen mukaan ottelua seurasi tuolloin reilu tuhat katsojaa.

– Silloin katsomo oli miltei täynnä ja järjestelyt onnistuivat hyvin. Muutamia meidän seuramme poikia pelaa maajoukkueissa. Siksi meistä on tärkeää, että maajoukkuepelejä näkisi täälläkin, eikä aina tarvitsisi lähteä katsomaan niitä jonnekin kauemmas, Tuominen perustelee.

Vielä ei ole tiedossa, nähdäänkö Keskurilla pelattavassa ottelussa kaarinalaisseuran kasvatteja, sillä maajoukkuevalinnat selviävät vasta myöhemmin keväällä. Liput otteluun tulevat Tuomisen mukaan myyntiin vapun jälkeen.