
SPR:n Kaarinan osasto kaipaa tarpeettomia tavaroita ja vaatteita lahjoitettavaksi ensi viikolla järjestettävälle tavaratorille. Ensi kertaa yhdistyksen historiassa järjestettävän tavaratorin ajatuksena, että käyttökelpoiset esineet, vaatteet ja asusteet vaihtavat omistajaa maksutta. Tavarotorille kuka tahansa voi lahjoittaa tavaroitaan tai mennä tekemään löytöjä. Itselleen tarpeellista tavaraa voi mennä etsimään, vaikkei itse lahjoittaisi mitään.
– Täältä voit löytää tarvitsemasi vaatteen, kirjan tai keittiövälineen, uuden tavan olla mukana elämässä, uusia ystäviä ja harrastuksen, SPR:n toiminnassa mukana oleva Marita Niinimäki kertoo.
Lähituvalla (Pehtorinkatu 2 C) pidettävä tavaratori on auki ensi viikolla maanantaista perjantaihin kello 12–15. Tavaroita voi lahjoittaa pitkin viikkoa. Ylijäävät tavarat viedään SPR:n Konttiin.