Kirjailija Piritta Porthanin perheessä nauretaan Putoukselle

0

Piritta Porthan valittiin vuonna 1994 Kaarinan edustajaksi kesätyttökilpailuun. Nykyisin nainen asustelee pääkaupunkiseudulla ja julkaisi juuri esikoisteoksensa.
Piritta Porthan valittiin vuonna 1994 Kaarinan edustajaksi kesätyttökilpailuun. Nykyisin nainen asustelee pääkaupunkiseudulla ja julkaisu juuri esikoisteoksensa.
Mitä hyvää olet tehnyt tällä viikolla, kaarinalaislähtöinen kirjailija Piritta Porthan?
– Tärkeintä eli ollut äiti.

Mikä on parasta Kaarinassa?
– Läheiset ihmiset ja ihanat lapsuusmuistot.

Mille nauroit viimeksi?

– Seitsemänvuotiaalle Ronja-tytölleni, joka ylikasvaneessa otsatukassaan esitti Sanna-Raipe Helmistä.
Paras tuoksu?
– Lapseni Emma ja Ronja.

Milloin valehtelit viimeksi?
– Kun lapset kysyivät, onko joulupukki olemassa.

Jos olisit fiktiivinen hahmo, mikä olisit ja miksi?
– Celine elokuvissa ”Rakkautta ennen aamua” ja ”Rakkautta ennen auringonlaskua”.

Mitä jääkaapistasi löytyy aina?
– Avocadoja, kasviksia, smoothieta, raakasuklaata, kookosvettä.

Keksijä Nisse Suutarinen halusi kysyä sinulta: Nisse on suosittu kissannimi Ruotsissa. Jos olisit lemmikkieläin, minkä niminen haluaisit olla ja miksi?
– Haluaisin olla kissa. Omaa Mustikka-kissaamme seurattuani olen tullut siihen tulokseen, että kotikisun elämä on leppoisaa. Nimeltäni olisin Aurinko, koska rakastan kesää ja lämpöä.

Mitä sinä haluaisit kysyä seuraavalta viikon henkilöltä?
– Uskotko enkeleihin?