Kaarinan Taitoluistelijat hurmasivat tuomariston

0

Edessä Siiri Koivun tyylinäyte ikkunaliu'usta ja takana linjeeraa Adelia Viinanen. Kuva Juha Jokinen
Edessä Siiri Koivun tyylinäyte ikkunaliu’usta ja takana linjeeraa Adelia Viinanen. Kuva Juha Jokinen

Kaarinan Taitoluistelijat loistivat viikonloppuna Porissa järjestetyissä muodostelmaluistelun Lounais-Suomen aluemestaruuskilpailuissa. Minorijoukkue Golden Edges (pisteet 72,50) ja SM-noviisijoukkue Diamond Edges (78,50) voittivat varmalla luistelulla kultaa.

Aikuisten sarjassa kilpaileva Vintage Edges (65,00), kansalliset noviisit Sparkle Edges (45,50), tulokkaat Little Edges (59,75) ja SM-juniorijoukkue Dream Edges (84,25) sijoittuivat sarjoissaan toiseksi. Kaarinan toinen tulokasjoukkue Mini Edges sijoittui kilpailussa kahdeksanneksi pisteillä 40,00.

– Kaarinan muodostelmaluistelujoukkueiden perusvarmat ja hyvät suoritukset ilmensivät hyvin joukkueiden osaamisen tasoa. Iloisista ja reippaista suorituksista jäi hyvä mieli niin kisaajille, valmentajille ja huoltojoukoille. Seuran SM-joukkueille kilpailu toimi myös hyvänä kenraaliharjoituksena tuleviin isoihin kansainvälisiin kilpailuihin, kertoo seuran valmentaja Siiri Eskelinen.

Talvinen Isometsä Areena houkutteli paikalle myös iloisen joukon luistelijoiden vanhempia ja riemukkaan rytmiryhmän. Raikkaana kajahteleva musiikilla kompattu kannustus ilahdutti jäähallin kisayleisöä.

Teksti: Satu Rantamäki