Muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen kilpailukausi aluillaan

0

Kaarinan Taitoluistelijoiden kansallisissa sarjoissa kilpailevien joukkueiden kilpailukausi käynnistyi Kouvolassa kirjavissa tunnelmissa. Seuran tuore noviisijoukkue Sparkle Edges sijoittui ohjelmallaan Kuka Pelkää kummitustalossa? hienosti kuudenneksi pisteillä 57. Sijoituksellaan joukkue on lunastanut paikkansa kansallisessa noviisisarjassa jo toisena kilpailukautenaan.

Aikuisten sarjassa kilpaileva Vintage Edges sijoittui ohjelmallaan Vintage goes Wall Street viidennelle sijalle pisteillä 65,8. Joukkueen kapteeni Jessica Pettersson on tyytyväinen suoritukseen ja summaa joukkueen tehneen aika tasaisen ja varman suorituksen.

Merikapteenit vastatuulessa

Seuran Golden Edges minorijoukkueen kilpailuohjelman teema Merikapteenit sai osansa sunnuntaisesta myrskytuulesta. Joukkue koki kovia eikä pohjakosketuksiltakaan vältytty. Kaatumisien jälkeen joukkue selvitti tiensä kahdeksanneksi pisteillä 53,6.

Muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen 1. kilpailu pidettiin Kouvolassa 26.–27.11. Kaarinan Taitoluistelijoiden joukkueet kilpailivat 2. lohkossa sunnuntaina. Seuran joukkueet keskittyvät harjoitteluun ja katsovat luottavaisesti kauden jatkoon.

Urheat merikapteenit jäällä. Edessä Juulia Tanttari, Ada Sohlström, Amanda Riski, Kiana Miettinen ja Linda Sergelius. Takana Heini Perkkiö, Venla Laisila ja Frida Laine
Urheat merikapteenit jäällä. Edessä Juulia Tanttari, Ada Sohlström, Amanda Riski, Kiana Miettinen ja Linda Sergelius. Takana Heini Perkkiö, Venla Laisila ja Frida Laine