Varman vauhdikkaasti viidenneksi!

0

Golden Edges joukkue sijoittui viidenneksi Muodostelmaluistelun kansallisten sarjojen kolmannessa, kauden päättävässä kilpailussa. Valmentaja Janita Louhelainen luonnehti joukkueen tämän päivän luistelua varman vauhdikkaaksi suoritukseksi, josta kertyi 33,57 pistettä. Sarjan voitti Mini Mints (HTK) pisteillä 39,44. Toiseksi sijoittui Sunlights (HL) pisteillä 37,83 ja kolmanneksi Sunny Steps (EVT) pisteillä 37,05.

Lauantaina kilpailussa Kaarinan Taitoluistelijoita edusti seuran tulokasjoukkue Little Edges. Nuori tulokasjoukkue luisteli rauhallisen ja iloisen ohjelman sijoittuen A-tulokkaissa sijalle 7.

Toisen kilpailupäivä alkoi kansalliset noviisit sarjalla. Seuran Sparkle Edges joukkue kuittasi sijan yksitoista varman vauhdikkaalla suorituksella pisteillä 62,00. Joukkue päättää hyvillä mielin kilpailukautensa ja on erittäin tyytyväinen sijoitukseensa. Aikuisten sarjassa Vintage Edges joukkue sijoittui yhdeksänneksi pisteillä 57,60. Joukkue on tyytyväinen sijoitukseensa.

Varma ja vakaa vaaka tehdään yhdessä! Kuvassa vasemmalta Linda Sergelius, Pihla Perkkiö, Emilie Rintanen ja Frida Laine. Kuva Ville Vairinen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seuran kaikkien joukkueiden kilpailukausi on päätöksessä, mutta kevätjäille siirtyminen saa vielä odottaa hetken. Seura valmistautuu yhdessä kevätnäytökseen. Koko perheen Jääsaaga Kalevala vie katsojat kansalliseepoksemme kertomuksiin muodostelmajoukkueiden esitysten ja tarinallisen kerronnan kautta.  Kalevalaa tulkitsee yhteensä noin 120 luistelijaa iältään 5 – 19 vuotta. Kalevala Jääsaaga esitetään 30.3.2017 Marli Areenalla. Kalevala Jääsaaga on yksi Suomi 100 – vuoden ainutlaatuisimmista tapahtumista Varsinais – Suomessa.