Juttukaveri oli parasta lääkettä Sirkalle

0
Sirkka Mantere ja Iiris Ovaskainen ovat kesällä viettäneet aikaa ulkoilemalla ahkerasti.

– Olin vanki.

Niin Sirkka Mantere kuvailee ensimmäistä asuinvuottaan palvelutalo Kaarinakodissa. Vaikka hoito oli sinänsä moitteetonta, hoitajien aika ei riittänyt seurusteluun.

Aviomiehen päivittäisistä vierailuista huolimatta ruoka ei maittanut, ja paino laski alle 30 kilogrammaan. Mantereen hoito ehdittiin jo luokitella saattohoidoksi.

Aviomies Erkki Vehviläinen pani toimeksi, ja palkkasi kesän ajaksi vaimonsa seuraksi 17-vuotiaan lukiolaisen, Iiris Ovaskaisen. Reippaan nuoren naisen seura on Vehviläisen mukaan saanut potilaassa aikaan raflaavan muutoksen.

Sanotaan, että yksinäisyys tappaa. Kaarinan ikäihmisten palvelujohtaja Seija Sjöblom nyökyttelee, että sitä voi nykyään kutsua lainausmerkeissä jopa kansansairaudeksi. Kaarinassa yksinoloa pidetään vanhusten ykkösongelmana.

Kaarinassa on jo kokeiltu esimerkiksi erilaisia ikäihmisten yhteisöasumisen muotoja, joiden Sjöblom uskoo lisääntyvän tulevaisuudessa. Lue lisää 7.8.2019 lehdestä