Mielipitei: Cafe Puntari voi jatkossakin olla cafe

0

Ihmeekseni sain kuulla, että Cafe Puntarin nimestä pitää poista sana Cafe. Perusteluna on, ettei Kaarinan kaupunki voi tukea kahvilatoimintaa.

Kenenkä päätös? Vaiko vain huhu?

Tosiasiat: Kaarinan kaupunki tukee Kaarinan kansalaistoiminnan keskusta ja samalla Puntaria vain tämän vuoden loppuun vuokratuella. Kaarinan kaupunki on tukenut jo vuosikaudet Eläkeliiton Kaarinan yhdistyksen Ystävä-kahvilaa, eikä yhdistyksen tarvitse maksaa käyttämistään tiloista vuokraa eikä sähkökuluja. Samoin SPR:n hyvinvointikahvila Eerikissä on yhdistykselle ilmainen. Kaupunki kyllä tukee kahviloita.

Kummastellen

Sirkka Hollmén

Kaarinan valikkoryhmän perustajajäsen ja entinen pj, Kaarinan kansalaistoiminnan keskus ry:n perustajajäsen ja entinen pj, Cafe Puntarin entinen aktiivi