Sirkusta ja maailmanluokan trumpetinsoittoa naapuruston iloksi

0
Alisa Salosen ja Pekka Laamasen sirkus kävi Vättilässä.

Viime lauantaina naapurusto sai Vättilässä nauttia poikkeuksellisesta kulttuuriannista. FlouTila-sirkus käväisi ulkona hauskuuttamassa perheitä, ja trumpetisti Tero Lindberg piti minikeikan.

– Keikat pieneen piiriin tulivat aika tarpeeseen, kun tapahtumia ei muuten oikein ole, kommentoi kuvat lähettänyt Juuso Ranne .

FlouTila-sirkus on taiteilija Pekka Laamasen ja Alisa Salosen kiertävä, puolen tunnin mittainen show. Taloyhtiöt, yksityishenkilöt ja organisaatiot voivat tilata heidät pihoille esiintymään. Yleisöä pyydetään seuraamaan esitystä ikkunoista, parvekkeilta, kuisteilta ja ovilta eli pitämään turvavälit toisiinsa.

Tero Lindberg taas on yksi Suomen johtavista trumpetisteista, joka soitti naapurien pyynnöstä vättiläläisille pihaltaan.

– Ohikulkevat pysähtyivät ja naapurit tulivat tielle ja aidan taakse kuulemaan, Ranne kuvailee.

– Keikka nosti tähän ankeaan eristyksen-aikaan hymyä huulille. Kiitokseksi hän sai isommat aplodit kuin Välimeren maissa konsanaan, tai siltä se ainakin tuntui!