Yhdistyksille Kaarinassa vuokrahuojennuksia ja maksuaikaa

0
Kaupunginjohtaja Harri Virta tekee päätökset yhdistysten huojennuksista.

Kaarinan kaupunki myöntää vuokrahuojennusta kaarinalaisyhdistyksille, jotka toimivat kaupungin omistamissa tiloissa.

Vuokranalennusta myönnetään hakemuksesta tämän vuoden maalis–kesäkuulta. Huojennuksen saa, mikäli hakemuksessa pystyy osoittamaan yhdistyksen toiminnan estyneen tai merkittävästi vähentyneen koronapandemian vuoksi.

Lisäksi kaupunki myöntää yhdistyksille hakemuksesta maksuaikaa vuokraan ja vesimaksuun.

Näin linjasi Kaarinan kaupunginhallitus maanantaina. Kunkin yhdistyksen huojennuksesta päättää kaupunginjohtaja.

Kaarinassa on yli 300 rekisteröityä yhdistystä. Monen toiminta on toistaiseksi tauolla, sillä koronarajoitukset ovat pakottaneet peruuttamaan ja siirtämään tapahtumia, ryhmiä ja kokoontumisia. Lisäksi sponsoriyritykset ovat karsineet menojaan.

”On ensiarvoisen tärkeää, että yhdistykset pysyvät toimintakykyisinä niin, että epidemian laannuttua yhdistykset ovat välittömästi valmiita jatkamaan toimintaansa ja tarttumaan epidemian aiheuttamiin uusiin haasteisiin”, luonnehdittiin kaupunginjohtaja Harri Virran , hallintojohtaja Päivi Antolan ja hyvinvointikoordinaattori Hanna Inkeroisen laatimassa selostuksessa hallitukselle.