
Koronatapausten määrässä pitäisi nyt näkyä se, mikä vaikutus koulujen avaamisella oli koronaviruksen leviämiseen. Vastaus Kaarinassa on: toistaiseksi ei mitään vaikutusta.
Todennetusti koronaa sairastavien määrä on Kaarinassa ennallaan, ja suurin osa heistä on jo parantunut ja palannut normaaliin elämään.
Vahvistettuja koronatapauksia on Kaarinassa yhteensä 13. Määrä lisääntyi yhdellä sitten viime Kaarina-lehden , mutta kyseessä oli tilastointivirhe. Turun ja Kaarinan rajalla asuva henkilö tilastoitiin aluksi vahingossa Turkuun.
Viimeisin koronapositiivinen testi on otettu Kaarinassa kaksi viikkoa sitten, 13.5.
Kaarinan terveyskeskuksessa on vielä tällä viikolla sunnuntaihin saakka ilta- ja viikonloppupäivystyksiä, kertoo avosairaanhoidon ylilääkäri Rita Arjonen . Sen jälkeen terveyskeskus palaa normaaleihin aukioloaikoihin.