Kaarinan vaakunasta ei saa muotoilla sydäntä

0
Kaarinan nykyinen vaakuna on entinen Piikkiön kunnan vaakuna.

Piikkiö-Seura ei saanut lupaa käyttää seuran T-paidassa Kaarinan nykyistä vaakunaa, joka oli aiemmin Piikkiön kunnan vaakunana.

Syynä on, että seura suunnitteli painavansa vaakunan T-paitaan sydämen muotoisena.

Kaarinan vaakunan käyttöehdoissa, jotka hyväksyttiin vuonna 1977 ja jotka ovat edelleen voimassa, ei sallita vaakunan ulkomuotomuutoksia. ”Vaakuna tulee tehdä lippuun, viiriin tai muuhun standaariin alkuperäisenä siitä mitään poistamatta tai siihen mitään lisäämättä”, käyttöehdoissa todetaan.

Lisäksi vaakunan käyttämisen ehtona on, että järjestön jäsenistön tulee olla pääasiassa kaarinalaisia ja vaakunan koko saa olla korkeintaan yhtä suuri kuin järjestön oma tunnus. Vaakunan käyttöoikeutta on anottava erikseen.

Kieltävän päätöksen Piikkiö-Seuran sydänvaakunasta teki Kaarinan kaupunginhallitus.