Yhä useampi joutuu korona-aikana turvautumaan ruoka-apuun – Seuraava jako Kaarinassa sunnuntaina

0
Ruokakassi-yhdistyksen toiminnanjohtaja Jari Niemelä.

– Ruoka-avun tarve on ollut koko ajan kasvussa ja koronatilanne on edelleen lisännyt sitä, kertoo Mari Toivonen helluntailaisesta Kaarinan Kotikirkosta, joka sijaitsee K-Supermarket Katariinan takana.

– Olemme jakaneet ruokakasseja vuosien ajan kerran kuukaudessa, ja aiemmin hakijoita on ollut noin 90–120 jakokertaa kohti. Vuoden 2020 aikana hakijoiden määrä vakiintui kuitenkin 130:een, ja viimeisillä kerroilla viime vuoden puolella 150:een.

Kotikirkolta on haettu ruoka-apuna Operaatio Ruokakassin ruokakasseja, jotka on koottu hävikkielintarvikkeista. Kristillisellä pohjalla toimivan yhdistyksen kasseja jakavat Kaarinassa helluntaiseurakunta, Kaarinan seurakunta sekä Piikkiön Adventtiseurakunta.

Koronaepidemian vuoksi kasseja jaetaan yleensä ulkona seurakuntatilojen ovilla. Hakijoiden toivotaan tulevan paikalle maski kasvoilla ja noudattavan turvavälejä.

Turun seudun ruokakassien jaoista saa tietoa osoitteesta operaatioruokakassi.com.

 

Seuraavat ruokakassijaot Kaarinassa

  • 31.1. klo 11 Kaarinan Kotikirkko (helluntaiseurakunta)
  • 2.2. klo 15 Piikkiön Adventtiseurakunta
  • 9.2. klo 15 Piikkiön Adventtiseurakunta
  • 16.2. klo 15 Kaarinan kirkko ja Piikkiön Adventtiseurakunta
  • 23.2. klo 15 Piikkiön Adventtiseurakunta
  • 28.2. klo 11 Kaarinan Kotikirkko (helluntaiseurakunta)