Jalkapalloilijoille ja taitoluistelijoille suurimmat avustuspotit

0
Kaapo sai suurimman avustuspotin.

Tekninen lautakunta päätti urheiluseurojen avustuksista. Avustuksia jaettiin viime vuoden tapaan 170 000 euroa, samoin avustusmäärät noudattelivat pitkälti viime vuoden kaavaa.

Suurin avustuspotti (30 000 euroa) meni jälleen jalkapalloseura Kaarinan Pojille. Kaarinan Taitoluistelijat sai 29 000 euroa ja koripalloseura Ura Basket 26 000 euroa.

Piikkiön Palloseuralle myönnettiin avustusta 12 500 euroa, Kaarinan Kiekko-Pojille 12 000 euroa, sulkapalloseura Clearille 11 000 euroa, Littoisten Työväenurheilujoille 8 000 euroa ja Piikkiön Kehitykselle 7 000 euroa. LTU:n avustussummassa on huomiotu, että seura saa avustusta myös Liedon kunnalta.

Kaikkiaan avustusta sai 18 seuraa. Uutena hakijana avustusta (6 000 euroa) myönnettiin tanssiseura Fregolinan kanssa yhdistyneelle La’ Teamille. Seuran kotipaikka on Kaarina. Hakijoista Kaarinan kulkijat sekä Historiallista taisteluperinnettä vaaliva Medieval Combat Sport Aboensis (MCSA) jäivät ilman avustusta.

Lautakunnan toiveena on, että seurat huomioisivat sisäisessä rahan jaossaan sukupuolten tasa-arvon ja eri-ikäiset liikkujat. Kaupungin myöntämää avustusta ei saa osoittaa ainoastaan seuran edustus- tai aikuisjoukkueen käyttöön.