Maltti ja Valtti täytti Kaarina-salin

0
Kaarina-sali täyttyi lauantaina lähes ääriään myöten täyteen. Kuusivuotiaat Viljami Rajakangas ja Veikka Perälä sanoivat tykkäävänsä Maltista ja Valtista, koska ne ovat niin hassuja.

Mikä on mustavalkoraidallinen ja sen voi nähdä tiellä? TV:stä tuttu liikennepuistokonstaapeli Maltti arvuutteli lauantaina Kaarina-talossa. ”Seepra”, vastasi Valtti ja sai lapsiyleisön kikattamaan ääneen. Oikea vastaushan olisi tietenkin ollut suojatie.

Mannerheimin lastensuojeluyhdistyksen Kaarinan yhdistys juhli lauantaina 92-vuotissynttäreitään Kaarina-talossa ja tarjosi juhlan kunniaksi kaksi maksutonta esitystä. Yhdistyksen puheenjohtaja Susanna Grandell kommentoi, että yhdistyksen näkökulmasta synttärijuhlat sujuivat todella mukavasti ja yleisömäärän osalta jopa hieman yli odotusten. Kävijöitä oli arviolta 500–600.

– Itselle jäi päällimmäisenä mieleen lasten nauru ja ilo sekä hyväntuulinen tunnelma. Kyselimme myös palautetta kävijöiltä, ja se oli kaikin puolin myönteistä.