Taksiasema vaihtoi keskustassa paikkaa

0
Tea Lindström, Olli-Pekka Löytöläinen ja Kari Pötrönen odottivat maanantaina kyytejä Kaarinan uudella taksitolpalla.

Kaarinan taksitolppa siirtyi toukokuun alussa Kivitaskun edestä Puntarikadun ja Lautakunnan kadun kulmaukseen. Viime maanantaina Puntarikadun päässä olevalla parkkipaikalla päivysti neljä taksia.

Syynä taksiaseman siirtymiseen on Oskarinaukion rakentuminen. Aukiolle rakennetaan parhaillaan toista kerrostaloa ja kolmas kerrostalo on tulossa.

32 vuotta taksia ajanut Tea Lindström pitää uutta taksiasemaa vanhaa parempana, sillä se on keskeisemmällä paikalla kaupan ja apteekin vieressä.

– Tässä on myös enemmän tilaa. Entisessä paikassa asiakkaat jättivät välillä lounasaikaan autonsa takseille varatuille paikoille.

Kivitaskun ohi kulkeneet ihmiset ovat kuulemma ihmetelleet, mihin taksit ovat kadonneet. Taksinkuljettajien mukaan asiakkaat tulevat harvoin Kaarinassa hakemaan taksia tolpalta. Yleensä taksi tilataan nykyisin puhelimitse.