Kaarinan kauneinta rivitalopihaa ei valitakaan

0
Kaarina-seuran puheenjohtaja Mauri Lasonen ja Piikkiö-seuran puheenjohtaja Outi Kortesuo kertovat, että kilpailua jatketaan todennäköisesti ensi vuonna valitsemalla kaunein omakotitalo- tai kerrostalopiha.

Kaarinan kaunein rivitalopiha -kilpailu on peruttu, sillä kisaan ei ilmoittautunut mukaan yhtään pihaa. Kaunein rivitalopiha -kilpailun piti olla jatkoa Kaarina-seuran viime kesänä järjestämälle Kaarinan kaunein yrityspiha -kilpailulle. Tänä vuonna vetovastuussa oli Piikkiö-seura.

Kaarina-seuran puheenjohtaja Mauri Lasonen ei osaa sanoa vielä varmuudella, järjestetäänkö kilpailua ensi vuonna.

– Tarkoitus oli, mutta tällainen tulos tietenkin vähän masentaa. Kauneimmat kerrostalo- ja omakotitalopihat olisivat vielä käymättä läpi. Jos tällainen kilpailu järjestetään, toivon että kaarinalaiset rohkaistuvat lähtemään siihen mukaan, Lasonen sanoo.

Hän arvelee, että rivitalopiha saattoi olla kilpailun teemana vaikea, sillä rivitaloissa on sekä asukkaiden omia että yhteisiä pihoja.

– Se on vähän hankala yhtälö.