MLL Piikkiö saa jatkaa edelleen Nuppulan tiloissa

0
MLL Piikkiö saa käyttää Nuppulan tiloja ainakin lokakuun loppuun saakka. Arkistokuva.

Piikkiön MLL saa jatkaa toimintaansa Nuppulan tiloissa kesän yli. Kaupunginhallitus päätti myöntää yhdistykselle maksuttoman käyttöoikeuden tiloihin lokakuun loppuun saakka. Alun perin tarkoituksena oli löytää korvaava tila yhdistyksen käyttöön kesäkuun loppuun mennessä.

Piikkiön MLL:lle on etsitty korvaavaa kokoontumistilaa lähes kahden vuoden ajan. Toistaiseksi mikään kaupungin esittämistä tiloista ei ole osoittautunut yhdistyksen näkökulmasta toimivaksi.

Kaupunki on myöntänyt tänä vuonna myös vuokratukea Puntarin tiloissa toimivalle Kansalaistoiminnan keskukselle. Kaarinan Kansalaistoiminnan keskus ry on onnistunut itse hankkimaan pienkeräyksellä yhteensä 4 000 euroa, joka kattaa tilojen vuokrakulut heinäkuusta lokakuun loppuun saakka.

Vuokratukien jatkamisesta päätetään järjestöyhteistyön periaatteiden valmistuttua.