Uusi kaukalo loistaa Kaarinan pimeydessä – ”Nyt näyttää ihan hyvältä, että päästäisiin heti joulun jälkeen jatkamaan jäädyttämistä”

0
Kaukalossa on tilaa pelata, kun taas kaukalon ympärillä on vielä enemmän tilaa vapaalle luistelulle. Tehokkaat led-valot valaisevat alueen hyvin talven pimeydessäkin. Kuva: Jan Sundman

Kaarinan keskusurheilupuistossa on päästy joulukuun alusta lähtien luistelemaan upouudessa kaukalossa. Tai ainakin päästiin, niin kauan kunnes viikko sitten lämpöasteet ja vesisateet sulattivat merkittävän osan jo vahvaksi kerrostetusta jääpeitteestä.

– Olihan täällä aika ajoin vähän ruuhkaakin. Tosi hyvin kaarinalaiset löysivät luistelemaan sen jälkeen, kun uusi kaukalo saatiin paikalleen joulukuun alussa. Eiköhän se siitä taas vilkastu, jos lähipäivinä päästään jäädyttämään uutta pintaa, tuumi joulun alla Kaarinan kaupungin liikuntapaikkahoitaja Ilpo Hiltunen.

Joulun alla Hiltunen arvioi, että jään paksuus kaukalossa oli ohuimmillaan vain sentin luokkaa. Siksi jäälle ei saa mennä ennen kuin uusia kerroksia on saatu jäädytettyä.

– Nyt näyttää ihan hyvältä, että päästäisiin heti joulun jälkeen jatkamaan jäädyttämistä. Sellainen kymmenen astetta pakkasta olisi ihan ihanteellinen sää, jotta kerrokset jäätyvät nopeasti ja jäästä tulee kestävä. Kai sellainen kymmenisen senttiä jäätä olisi ideaali, Hiltunen sanoi.

Liikuntapaikkahoitaja Ilpo Hiltunen uskoo, että korotetut suojaverkot saadaan asennettua kaukalon päätyihin jopa vielä tämän vuoden puolella. Kuva: Jan Sundman

30 000 euron investointi

Uusi kaukalo suoja-aitoineen maksoi kaupungille kaikkiaan 30 000 euroa. Lisäksi päätyjen suojaverkkoa korotetaan turvallisuussyistä nyt jälkikäteen vielä parilla metrillä, koska joulukuun pelien tuoksinassa huomattiin, että kiekkoja lensi välillä kaukalosta vapaalle luistelualueelle.

– Verkko on jo tilattu, ja sen pitäisi saapua ihan lähipäivinä. Eiköhän se paikallaan vuoden vaihtuessa ole, Hiltunen uskoi.

Toinen merkittävä uudistus jääkentällä on uusittu valaistus. Vanhat halogeenit saivat väistyä huomattavasti energiatehokkaampien led-valojen tieltä.

– Ne olivat varmaan noin 1000-wattisia halogeenejä, jotka eivät edes valaisseet kovin hyvin. Nyt on illallakin valoa kuin keskipäivällä, eikä energiaa kulu kuin murto-osa vanhaan verrattuna, Hiltunen hymyili.

Vaikka kaukalo on uusi ja valaistus varmasti parempi kuin esimerkiksi viereisessä jäähallissa, ei vielä ainakaan liikuntapäällikkö Mikko Häkkilän korviin ole kantautunut toiveita seurojen suunnalta vuorojen varaamisesta ulkoilmassa.

– Ei ole tullut yhteydenottoja. Kaukalo on tosiaan kaiken kansan käytettävissä, eli vuoroja ei myöskään tulla jakamaan ainakaan tällä talvikaudella, Häkkilä vahvisti.