
12-vuotias Kiira Myllyaho nappasi uransa ensimmäisen liikesarjataekwondon SM-mitalin maaliskuussa Jyväskylässä. Plakkariin tarttunut pronssi ei kuitenkaan tullut täydellisellä suorituksella.
– Sattui paha horjuminen, se jäi harmittamaan, Myllyaho kertoo turkulaisella Budokwai Taekwondo -salilla.
Liikesarjataekwondon suoritus koostuu liikkeistä, jotka pitää esittää tietyssä järjestyksessä. Sarjat ovat noin minuutin pituisia, joskin vaihteluväli voi olla suurikin.
– Sarjan keskellä voi olla esimerkiksi kahdeksan sekunnin tasapainohetki, Myllyaho mainitsee.
Kaarinassa asuva Myllyaho kilpailee kadetti- eli alle 15-vuotiaiden sarjassa.
– Meidän ikäisillä on seitsemän erilaista liikesarjaa. Päivää ennen kilpailua kerrotaan, mikä niistä pitää esittää, Myllyaho selventää.
Suoritusyrityksiä on kullakin kilpailijalla kaksi, ja niistä lasketaan pistekeskiarvo. Tuomarointi mukailee mäkihypyn järjestelmää: kun tuomareita on viisi, alimmat ja korkeimmat pisteet jätetään pois laskuista.
Marginaalit olivat SM-kisoissa pienet. Myllyaho sai pronssia 56,80 pisteellä, kultaan olisi vaadittu 60,90.
– Yksikin virhe voi olla ratkaiseva, hän kiteyttää.

Kevyesti alkuun
Kiira Myllyaho viehättyi itsepuolustuslajeista jo pienenä.
– Vaikutti vain siltä, että useassa paikassa toimintaan olisi heti pitänyt sitoutua hyvin tiiviisti. Sitten löysimme Budokwai Taekwondon. Tänne sai tulla aloittamaan kevyesti, eikä kaikki ollut heti niin tavoitteellista, Myllyahon äiti Marja Myllyaho kiittelee.
Sittemmin laji on vienyt mennessään. Kiira Myllyaho siirtyi tänä vuonna harrastepuolelta rankingpuolelle.
– Kisamenestyksen perusteella laaditaan paremmuusjärjestys, josta tehdään yhteenveto vuoden loppupuolella, Myllyahot selittävät systeemiä.
Kuten nuorempi Myllyaho jo totesi, virheisiin ei ole varaa, rankingpuolella varsinkaan.
– Harrastesarjassa ei rokoteta kaikista virheistä, mutta rankingkisoissa kuri on kova. Harrastaja saa myös itse valita ne liikesarjat, jotka kilpailuissa esittää.
Virhepisteitä voivat aiheuttaa paitsi horjumiset myös esimerkiksi unohdetut tai väärässä kohdassa sarjaa suoritetut liikkeet. Tuomarit arvostelevat lisäksi muun muassa teknistä tarkkuutta, nopeutta ja tehoa sekä rytmiä ja energistä ilmaisua.

Ottelemista tulevaisuudessa?
Hyvä kisamenestys on avannut Myllyaholle portit maajoukkuerinkiin.
– Leirejä on paljon, ja ulkomaan kilpailumatkat mahdollistuvat.
Nuorillekin taekwondotaitajille järjestetään esimerkiksi EM-kisoja.
– Mutta arvokisoihin pitää luonnollisesti karsia. Ulkomaan kilpailut eivät ole vielä ajankohtaisia, ensin pitää vakiinnuttaa taso Suomen kärkikaartissa, Myllyahot painottavat.
Myllyahon konkreettisena tavoitteena on saavuttaa punamusta vyö. Arvoltaan se vastaa vanhempien ikäkausiluokkien mustaa vyötä.

Eräs Myllyahoa eteenpäin puskeva voima on kannustava lajiyhteisö.
– Ilmapiiri on hyvä ja ihmiset ovat mukavia. Kaverit ja valmentajat tulivat heti halaamaan, kun olin saanut SM-mitalini.
Myllyahon valmentaja Olli Siltala antaa suojatilleen kiittävää palautetta.
– Kiiran kehitys on ollut tasaista, mutta pari viikkoa ennen SM-kisoja se liikahti vielä selvästi eteenpäin. Jokin loksahti kohdilleen tekniikan samanaikaisessa puhtaudessa ja terävyydessä. Jyväskylässä olikin sitten mukava koutsailla, kun lähinnä tarvitsi vain pitää Kiira kartalla omasta esiintymisvuorostaan.
Myllyaho myöntää, että otteleminenkin taekwondon parissa kiinnostaa.
– Liikesarjoissa painottuvat puhtaus ja tyyli, ottelemisessa voima. Katsotaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
