Kaarina-talossa järjestetään historiansa ensimmäiset lanit perjantaina 19. huhtikuuta.
Lanit on suunnattu 13–17-vuotiaille nuorille. Tapahtuma kestää iltakuudesta iltayhteentoista, ja oman konepaikan kasaamista voi aloittaa jo kello 17.
Osallistujille on tarjolla pientä purtavaa ja juotavaa. Myös omia eväitä voi ottaa mukaan. Tilaisuus on päihteetön ja paikalla on myös järjestyksenvalvoja.
Konepaikat ovat ilmaisia, mutta ennakkoilmoittautuminen vaaditaan. Ilmoittautumislomake löytyy täältä ja Kaarinan kaupungin nettisivuilta.
Lanit järjestää Kaarinan kaupungin kulttuuri- ja kirjastopalvelut yhteistyössä Kaarinan kaupungin nuorisopalvelujen kanssa.
Laneilla tarkoitetaan tapahtumaa, jossa ihmisiä kokoontuu yhteen tilaan pelaamaan omilla tietokoneillaan tai konsoleillaan. Osallistujia voi olla muutamista aina tuhansiin ihmisiin saakka. Kaarina-talon lanien enimmäisosallistujamäärä on 40.