Jalkapalloileva maailma mullistui melkomoisesti muutama vuosi sitten, kun arvokisoissa ja suurissa liigoissa otettiin käyttöön videoerotuomari eli VAR (video assistant referee). Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Jos olette seuranneet parhaillaan käynnissä olevia fudiksen EM-kilpailuja, saatatte tietää.
Videojärjestelmä ja sitä operoiva tiimi on suora apu viheriöllä vipeltävälle erotuomarille. Mikäli kentän tasalla jokin tilanne menee ohi tai vaatii tarkempaa tarkastelua, pyöritellään keloja sen ulkopuolella. Debattia tuomarit käyvät legendaaristen korvanappien välityksellä.
Tarvittaessa erotuomari käy katsomassa tarkastelun alla olevan tilanteen nauhalta. Moista tarkoitusta varten kentän laidalle on raijattu kuvaruutu.
VARissa on puolensa ja puolensa. Tuomiot menevät sen avustuksella suuremmalla prosentilla oikein, mutta toisaalta ottelun ”flow” hidastuu ja katkeilee. Keskeytykset ovat VAR-otteluissa käytännössä väistämättömiä.
Eikö toisaalta olisi mukavaa, jos meillä kaikilla olisi arkielämässämme oma videoerotuomari? Kuka täytti tiskikoneen väärin? VAR tarkistaa. Kuka jätti likaiset vaatteet tuolille pyykkikorin sijaan? VAR tarkistaa. Katsoiko puolisosi hiukan turhan pitkään kadulla ohi kävelevää kaunista tai komeaa ihmistä? Annetaanpa VARin tarkistaa.
Valvontayhteiskunta tuskin on haaveissamme, mutta tällainen uudistus olisi Pahimukselle mieluinen.