Autoilija on kuulemma Kaarinassa kunkku, ja kuka nyt ei kunkun paikalle haluaisi. Niinpä lähti Pahimuskin tänä kesänä autokouluun ajokorttia hankkimaan. Harmi vain, että se matka ei pitkälle kantanut. Vaikeat liikenne- ja varsinkin väistämissäännöt eivät Pahimuksen päähän uponneet ja koulu jäi kesken. Parempi luovuttaa ajoissa kuin odottaa, että joku ripustaisi uunituoreen kortin heti kuivumaan.
Kortitonta ajoa voi onneksi harrastaa pyörän selässä. Muutaman viikon ajan Pahimuskin huristeli vanhalla Jopollaan ympäri seutukuntia, mutta spandexeista huolimatta en tuntenut kuuluvani maantiekiitäjien joukkoon. Asenteen pitäisi kuulemma olla pahempi. Kyllä Pahimus yritti ajaa kovaa ja röyhkeästi, mutta ei se mihinkään riittänyt.
Niinpä jatkossa Pahimus siirtyy paikasta toiseen perinteisesti katuja tallaillen. Kävellessä kai ainakin teoriassa kaikkien muiden tienkäyttäjien pitäisi antaa tietä ja väistää. Suojateitäkin Pahimus uskaltaa käyttää, sillä kävellessä on helppo pysähtyä katsomaan aikooko joku ajaa päälle. Varmempi toki olisi käyttää vain liikennevaloristeyksiä. Silloin tosin Pahimuksen elämänpiiri kutistuisi entisestään, keskustan ulkopuolella kun valoja on harvakseltaan.