
Kaarinan uudistetuille K-linjoille esitetään maksutonta matkustusjaksoa tulevaksi talvikaudeksi. Tekninen lautakunta käsittelee asiaa kokouksessaan 10. syyskuuta.
Ilmaisjakso olisi enintään kolmen kuukauden pituinen, ja se toteutettaisiin markkinointimielessä: busseihin odotetaan erityisesti sellaisia kaarinalaisia, jotka suhtautuvat joukkoliikenteeseen myönteisesti, mutta eivät ole vielä tutustuneet uudistettuihin linjoihin.
Kaupungin kuluvan vuoden talousarvioissa on erillinen 50 000 euron määräraha K-linjojen markkinointiin. Maksuttomuuden kustannusta – eli menetettyjen lipputulojen suuruutta – on vaikea arvioida, koska aiempaa tilastotietoa uudistettujen linjojen käyttäjämääristä ei ole. Enimmillään arvio on kuitenkin joitain tuhansia euroja kuukaudessa.
Fölin toimivaltaisena viranomaisena vaikuttaa Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta. Kaarina ei siis voi päättää maksuttomasta jaksosta itse, vaan asia pitää hyväksyttää lautakunnalla.
Joukkoliikennelautakunta torppasi kaarinalaisvaltuutettujen aloitteen kokonaan ilmaisesta K-linjaliikenteestä kokouksessaan 4. syyskuuta. Päätöksessä todetaan, että Kaarinan sisäisen liikenteen maksuttomuus rikkoisi esimerkiksi Föli-alueen tasataksan tuomia hyötyjä.
Nyt maksutonta matkustusjaksoa kaavaillaan toteutettavaksi siis viranhaltijoiden yhteistyönä. Joukkoliikennelautakunta kokoustaa seuraavan kerran 26. syyskuuta.