
Teksti: Jari Malm
Uuden elinvoima- ja työllisyyspalvelukeskuksen perustaminen liittyy TE24-uudistukseen, jossa valtio siirtää työllisyyspalvelut kuntien hoidettaviksi ensi vuoden alusta alkaen.
Kaarinan omat työllisyyspalvelut ovat jo uudessa keskuksessa, ja Kaarinan Kehitys Oy siirtyy sinne 11. marraskuuta. TE-palvelut tulevat palvelukeskukseen vasta vuodenvaihteessa, kun TE-toimistot lakkautetaan.
Ensi vuoden alussa myös osa Business Turun palveluista – kuten aloittavien yrittäjien neuvonta ja liiketoiminnan kehittämispalvelut – siirtyvät Kaarinan Kehityksen hoidettaviksi.
– Halusimme laajentaa samassa yhteydessä myös yrittäjien palvelutarjontaa, kun TE-palvelutkin siirtyvät tänne. Business Turulle jäävät kansainvälistymiseen liittyvät asiat ja kansainvälinen rekrytointi, Kaarinan Kehityksen yritysasiamies Ritva Lindström kertoo.
– Toivomme myös, että oppilaitokset tulisivat palvelukeskukseen esittelemään toimintaansa työnhakijoille ja mikseipä työnantajillekin, jotka rekrytoivat työntekijöitä.
– Uuden toimintamallin on tarkoitus parantaa kaarinalaisten yritysten ja työnhakijoiden kohtaantoa, Lindström kiteyttää.

Uutta väkeä Kaarinan Kehitykseen
Tällä hetkellä Kaarinan Kehityksen henkilökuntaan kuuluu Ritva Lindströmin lisäksi toimistoassistentti Maria Haapanen. Väliaikaisena toimitusjohtajana toimii kaupunginjohtaja Harri Virta.
Nyt Kaarinan Kehitys palkkaa yritysneuvojan ja mahdollisesti vielä yhden työntekijän ensi vuoden alussa. Sen lisäksi Kaarina pestaa elinvoimajohtajan kesällä perustettuun virkaan.
Elinvoimajohtaja vastaa kaupungin elinkeino-, kotoutumis- ja työllisyyspalveluista. Hän hoitaa myös Kaarinan Kehityksen toimitusjohtajalle kuuluneet tehtävät.
”Ajatuksena on, että uudessa keskuksessa olisi helppo asioida, tarvitsipa sitten apua työnhakuun tai vaikkapa yrityksen perustamiseen.”
Uudistus tuo suuren muutoksen
Uudessa Kaarinan elinvoima- ja työllisyyspalvelukeskuksessa palvellaan jo nyt niitä työnhakijoita, jotka ovat Kaarinan omien työllisyyspalvelujen asiakkaina. Loput työllisyyspalvelut siirtyvät keskukseen vuoden vaihtuessa.
– Uudistus tarkoittaa käytännössä suurta muutosta Kaarinassa, kun kaikki lakisääteiset palvelut siirtyvät meille. Joidenkin muiden kuntien tapaan meillä ei ole ollut kuntakokeilua, jossa kunnat ovat hoitaneet osan TE-toimiston tehtävistä, Kaarinan työllisyyspalvelujohtaja Gisela Lindberg-Vesalainen kuvailee.
– Ajatuksena on, että uudessa keskuksessa olisi helppo asioida, tarvitsipa sitten apua työnhakuun tai vaikkapa yrityksen perustamiseen, hän jatkaa.
Tällä hetkellä Kaarinan työvoimapalveluissa työskentelee viisi ihmistä. Tammikuussa kaupungin palkkalistoille tulee 14 henkeä lisää, kun TE-toimiston väkeä siirtyy tänne.
TE24-uudistuksen myötä Kaarina liittyy 23 kunnasta muodostettavaan Turun työllisyysalueeseen, jossa Turku vastaa alueen kuntien työllisyyspalveluista. Tarkoitusta varten Turkuun perustetaan uusi työllisyyslautakunta, jossa on 13 jäsentä.