Kaarinalainen Mitja Erjossaari, 22, ottaa askeleita kohti unelmaansa: ”Päämääräni ja haluni on olla itse se artisti”

0
Mitja Erjossaari käsittelee kappaleissaan aiheita, joita hän tai hänen kaverinsa ovat nähneet ja kokeneet. Tammikuussa julkaistavaan kappaleeseen, Nuori Lupaus, hän on saanut inspiraatiota muun muassa nuoruuden jalkapalloharrastuksesta ja sukulaisten lätkäkokemuksista. Kuva: Eeria Niskaskoski

Teksti: Eeria Niskakoski

– Mulla on tavoite, että viiden vuoden sisällä saisin levytyssopimuksen. Se on mun unelma, kaarinalainen Mitja Erjossaari paljastaa.

Marraskuisena iltapäivänä 22-vuotias Erjossaari istuu pöydän ääressä ja kertoo intohimostaan: musiikista. Hän on tehnyt sen saralla kaikenlaista, muun muassa valmistunut tänä vuonna lauluntekijäksi, soittanut vuosia rumpuja hääkeikoilla ja kirjoittanut muille kappaleita. Kaikkein tärkeimpänä hän tekee ja esittää rap-musiikkia taiteilijanimellä Midis.

Erjossaari on ollut musiikin kanssa tekemisissä lapsesta asti. Rumpali-isän ja lauluntekijä-äidin kautta soittaminen ja musiikin tekeminen on ollut suuressa osassa lapsuutta. Kotona rokki soi ja suomalaiset klassikot tulivat tutuiksi. Rap-musiikkiin hän tutustui yläasteella, ja Suomen rap-kenttään vielä enemmän lukion aikana, mistä halu lauluntekemiseen ammatillisessa mielessä lähtikin.

Erjossaarelle räpissa antoisaa on rytmisyys ja sanoittamisen vapaus eli mahdollisuus kertoa tarinaa laajemmin. Tähän mennessä hän on julkaissut musiikkitoistopalvelu Spotifyssa kaksi kirjoittamaansa, säveltämäänsä ja sovittamaansa rap-biisiä: Mukisematta juhlitaan ja Tollanen enkeli.

”Tuntuu oikealta kirjoittaa siitä, mitä oikeasti ajattelee.”

Omakohtaisuuden rosoa

Tollanen enkeli -kappaleen kohdalla Erjossaari teki paljon työtä. Omia biisejä kirjoittaessa sanoitukset syntyvät hitaasti. Erilaisia aihioita sanoituksiin voi olla paljonkin, ja uusia oivalluksia saattaa muodostua vaikka bussissa. Omalle tekemiselle on kuitenkin herkemmin kriittinen ja toisinaan kappale ei vain etene.

Erjossaari viilasi Tollanen enkeli -kappaletta loppuun asti, ja palautetta matkan varrella hän sai niin ammattilaisilta, ystäviltä kuin perheenjäseniltäkin.

– Tämän biisin kohdalla huomasin, että olen kehittynyt sanoittamisessa. Mukisematta juhlitaan oli enemmän stereotyyppinen ensimmäinen rap-biisi, Erjossaari naurahtaa.

Tällä hän tarkoittaa, että Tollasessa enkelissä on hänelle omakohtaisempi ote ja enemmän sanomaa. Kappale on Erjossaaren sanoin anteeksipyyntö, ja käsittelee parisuhteen päättymistä. Omakohtaisuus ja tapahtumat, joita hän on itse tai läheisten kautta nähnyt ja kokenut, tuovat sanoituksiin myös kiinnostavaa rosoa.

– Tuntuu oikealta kirjoittaa siitä, mitä oikeasti ajattelee. Minulle se voi olla tapa käsitellä vaikeaa aihetta ja kuulijaa se voi liikuttaa, Erjossaari huomauttaa.

Räppäri Midis eli Mitja Erjossaari aloitti musiikkiharrastuksen jo lapsena, ja tekee sitä nyt myös työkseen. Tulevaisuudessa hän haluaisi työllistyä tekemällä ja esittämällä vain omia kappaleitaan oman bändinsä kanssa. Kuva: Markku Soini

Kohti unelmaa

Seuraavaksi Erjossaaren katse kohdistuu tammikuun 16. päivänä julkaistavaan Nuori Lupaus -kappaleeseen. Tulevan viiden vuoden tavoitteena on kartuttaa näkyvyyttä ja yleisöä – ja saada se levytyssopimus.

Askeleet kohti unelmaa ovat Erjossaaren mukaan uusien biisien julkaiseminen, albumin tekeminen ja oman settilistan kokoaminen keikoille. Sosiaalisen median kanavat on otettava paremmin haltuun, niistä etenkin Tiktok, joka nykyään voi olla oiva ponnahduslauta kuuntelijoiden saamiseksi.

Musiikkikentällä uran ja nimen tekeminen on haastavaa, ja monet ajattelevatkin näkyvyyden saamisen olevan kovan työn takana. Erjossaaren mukaan pitää olla itse aktiivinen ja verkostoitua. Mukana on myös tuuria: joskus jalka on saatava oven väliin oikeaan aikaan.

Erjossaari on ensi kesään asti kiinni siviilipalveluksessa musasivarina Turun normaalikoulussa, viikonloppuisin hän soittaa hääkeikoilla cover-biisejä. Omaa musiikkia hän tekee silti jatkuvasti taustalla.

– Päämääräni ja haluni on olla itse se artisti ja vetää keikoilla pelkästään omia biisejä oman bändin kanssa, Erjossaari kertoo.

Midiksen voi kuulla ja nähdä Kaarina-talossa itsenäisyyspäivän aattona, torstaina 5. joulukuuta. Kattauksessa on ennakkona Midiksen tekemiä, tulevia julkaisubiisejä. Konsertissa kuullaan myös muita kaarinalaisia lauluntekijöitä.