Kolumni: Rohkeus oppia ja kulkea omaa polkua

0

Ympärillämme kaikki muuttuu nopeasti, ja aina tuntuu olevan jotain uutta opittavaa – taitoja, teknologioita tai ajatustapoja. Tämä voi tuntua joskus uuvuttavalta, mutta oppimisen ilo pitää mielen virkeänä. Kun jaksamme oppia, pysymme mukana ja rakennamme vahvan pohjan tekemisellemme.

Miten säilyttää uteliaisuus ja rohkeus, kun asiat tuntuvat olevan jatkuvassa liikkeessä? Olen oivaltanut muutaman periaatteen, jotka haluan jakaa.

Oppiminen ei aina vaadi kirjoja tai kursseja. Se voi tapahtua missä tahansa: keskustelussa, yllättävässä tilanteessa tai virheen kautta. Tärkeintä on säilyttää avoin mieli ja kysyä: ”Mitä voin tästä oppia?”

Pienet, arkiset valinnat voivat avata suuria mahdollisuuksia. Ehkä otat tänään kirjan, jota et normaalisti lukisi, tai kokeilet jotain uutta. Pienet muutokset rikastuttavat ajatteluamme ja avaavat uusia näkymiä.

Kaikki kasvu tapahtuu mukavuusalueen ulkopuolella. Suurin haaste on usein epävarmuus: mietimme, riitämmehän tai osaammeko tarpeeksi. Mutta entä jos näitä kysymyksiä ei tarvitsisikaan pelätä? Jokainen epämukava hetki voi olla mahdollisuus oppia ja vahvistua.

Voisitko tänään kokeilla jotain, mikä aluksi pelottaa? Ehkä sanot ideasi ääneen tai aloitat projektin, jota olet lykännyt. Pienet rohkeat teot voivat johtaa suuriin oivalluksiin.

Kun uskaltaa yrittää, matkaan mahtuu yllätyksiä. Olen oppinut, että sinnikkyys on avain etenemiseen. Se ei tarkoita, että pitää puskea väkisin. Joskus sinnikkyyttä on myös osata levätä ja jatkaa uudella energialla.

Jokainen pieni askel vie eteenpäin, vaikka suunta ei aina tuntuisi selvältä. Tekeminen itsessään avaa uusia mahdollisuuksia.

Polku voi näyttää mutkikkaalta, mutta se ei tarkoita, etteikö se johtaisi oikeaan suuntaan. Se on sinun omasi ja juuri siksi arvokas. Jokainen askel tuo kokemuksia, jotka auttavat eteenpäin.

Älä odota täydellistä hetkeä, sellaista ei tule. Uskalla oppia, kokeilla ja jatkaa, vaikka et aina tietäisi, mitä seuraavaksi tulee – sillä juuri nämä hetket tekevät matkasta merkityksellisen.

 

Hanna-Maria Ojala

myynnin mindset -valmentaja, Kaarinan Yrittäjät ry:n hallituksen jäsen