Pääkirjoitus: Oodi paikallisurheilu(väe)lle

0

Ura Basketin miesten edustusjoukkueen edellisestä tappiosta koripallon I-divisioona B:ssä on kulunut tällä viikolla jo kolme kuukautta. Marraskuun ensimmäisenä päivänä PeU-Basket haki hieman yllättäenkin pisteet mukaansa Valkeavuorelta, mutta sen jälkeen kaarinalaiset ovat pussittaneet voitosta voittoon sekä kotona että vieraissa. Kaikkiaan sarjakärkeen kivunneen nuoren joukkueen voittoputken pituus on jo huimat kymmenen ottelua.

Myös kaarinalainen koripalloväki on löytänyt tällä kaudella ilahduttavasti oman kaupungin joukkueen. Kahdeksan kotiottelun yleisökeskiarvo on toistaiseksi 269, ja parhaimmillaan joulun alla pelattu kärkipeli Karkkilan Urheilijoita vastaan keräsi Valkeavuoren lehtereille sarjatasoon nähden merkittävän 450 katsojan lukeman.

Vertailun vuoksi viime perjantainen Korisliigaottelu Lapuan Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välillä houkutteli Lapuan urheilutalolle 12 katsojaa vähemmän. Kaarinalaisella urheiluväellä on siis ihan aito syy olla ylpeä itsestään. Ja kuka tietää, vaikka Urakin koripalloilisi nykyvireen jatkuessa ensi kaudella enää yhden askeleen päässä pääsarjatasosta.

Toinen ilahduttava seikka Ura Basketin nousukiidossa on se, että joukkueen 14 pelaajasta peräti yhdeksän on seuran omia kasvatteja. Kun joukkueessa on paljon tuttuja kasvoja, on sitä kaikkien alati toivomaa yleisöäkin helpompi houkutella kotisohvilta parketin reunalle.

Ja jottei tämä kaarinalaisen sisäpalloilun oodi olisi pelkästään koripallosävytteinen, muistutetaan myös toisesta potentiaalisesta kevään nousujuhlasta: Piikkiön Palloseuran futsal-naiset ovat tahmean alkukauden jälkeen hivuttautuneet Ykkösen runkosarjassa toiseksi, eikä mikään viittaa siihen, että suunta taulukossa olisi ainakaan alaspäin. Näyttää siltä, että maalis–huhtikuun taitteessa PiPSin naisilla on jälleen panoksena paikka futsal-auringossa.