Paikallisia asioita seuraava
Mikäli vanhuksen luona käy joko päivittäin tai useamman kerran viikossa sairaanhoidollinen henkilö, kuuluuko hänen tehdä huoli-ilmoitus tilanteesta vai onko se mahdollisten sukulaisten tai muuten läheisten tehtävä?
Huolestunut
Miten tässä kaupungissa voikin lumen auraus olla niin vaikeaa vuodesta toiseen? Jalankulkijoita ja pyöräilijöitä ei paljon ajatella.
Jalankulkija
Ymmärsinkö oikein, että uusi runkolinja 6A kulkee ruuhka-aikaan 20min välein ja muulloin 60min välein? 60min!
Epäuskoinen
Voivalantie alussa aloitettiin kaukolämpö putkien uusiminen syksyllä. Maata kaivettiin ja kuskattiin pois. Työt venyivät, mutta lopulta putket saatiin vaihdettua. Tuotiin uutta maata ja tiivistettiin se tiukaksi. Viime viikolla kaivinkone kaivoi jälleen saman kohdan auki, maata kuskataan taas pois ja tuodaan uutta maata kaivausten peitoksi. Miksi eivät Turku Energia ja Kaarinan kaupunki voineet tehdä yhteistyötä ja kaivaukset sekä maantäyttö työt olisi voitu tehdä yhtäaikaa? Lopuksi tämän kaikki maksavat kuluttajat.
Ihmettelijä