PiPSin vieraspelireissu oli kaikkea muuta kuin liikunnan riemua – mahdollisuudet liigakarsintaan silti erinomaiset

0
PiPSin futsal-naisilla on loistavat mahdollisuudet edetä liigakarsintaan. Kuva jatkosarjan ensimmäisestä ottelusta, jossa PiPS kohtasi voitokkaasti FTK-Tornion. Kuva: Topi Kanerva

FUTSAL Piikkiön Palloseura kärsi selvän 5–0-tappion jyväskyläläiselle Liikunnan Riemulle naisten Futsal-Ykkösen jatkosarjassa lauantaina 15. maaliskuuta.

Muuramessa pelattu ottelu ei jättänyt jossiteltavaa, joskin tilanne oli ensimmäisen jakson jälkeen kotijoukkueelle vain 1–0. Toisella 20-minuuttisella Riemu iski siis neljästi ja liidätteli maukkaaseen voittoon.

Riemun Maija Markkanen viimeisteli hattutempun. Maalinteossa onnistuivat myös Salla Pere sekä Siina Jauhiainen.

PiPS ja Riemu mittelivät Ykkösen lohko A:ssa. Joukkueet pelasivat Valkeavuoressa marraskuussa tasan, mutta runkosarjan toinen ottelu helmikuussa kääntyi keskisuomalaisten 3–2-voitoksi. Täten PiPS ei onnistunut lyömään lohkon kärkisijan napannutta Riemua tällä kaudella kertaakaan.

Jatkosarjan viimeinen kierros pelataan sunnuntaina 23. maaliskuuta. Kuva: Topi Kanerva

Piikkiöläisillä on rökäletappiosta huolimatta loistavat mahdollisuudet sijoittua jatkosarjassa toiseksi. FTK-Tornio ja oululainen FC OPA pelasivat nimittäin lauantaina tasan.

Kun PiPS voitti torniolaiset jatkosarjan avauksessaan ja Riemu samana päivänä OPAn, tarkoittaa se sitä, että pohjoisen joukkueilla on kummallakin plakkarissaan vain yksi tasapelipiste.

Riemulla on kahdesta ottelustaan täysi kuuden pisteen potti, PiPSillä Tornio-voiton tuoneet kolme pistettä.

Jatkosarjan kolmas ja viimeinen kierros käydään sunnuntaina 23. maaliskuuta. PiPS matkaa tuolloin Ouluun OPAn vieraaksi.

Riemu on käytännössä varmistanut paikkansa ensi vuoden Futsal-Liigassa. Mikäli PiPS voittaa Oulussa ja Riemu häviää Torniolle, on jyväskyläläisillä maaliero melko varmasti puolellaan. Piikkiöläiset ovat tehneet kahteen otteluun neljä ja päästäneet kuusi maalia. Riemun maaliero on tyrmäävä 10–0.

Tasapelilläkin PiPS on vahvoilla, voitolla paikka liigakarsintaan on varma. Suora liiganousukin on teoriassa mahdollinen, mutta vaatii jyväskyläläisiltä totaalista romahtamista omassa ottelussaan.

Ykkösen jatkosarjassa toiseksi sijoittuva kohtaa karsintapeleissä Futsal-Liigassa toiseksi viimeiseksi jääneen espoolaisen EBK:n.