
Kaarina-talossa kajahtaa perjantaina (14.3.) kovaa ja korkealta Aninkaisten Sävelen kevätkonsertissa Fox, baby, fox!
15-henkinen yhtye soittaa 20–30-lukujen musiikkia, ja illan aikana kuullaan muun muassa jazzia, valssia, tangoa ja foksia. Konsertin alkupuolella ääneen pääsee myös Valkeavuoren kolmas- ja neljäsluokkalaisista koostuva, lähes 50-päinen musiikkiluokan kuoro.
Kuorossa laulavat Ella Becic, 10, ja Silja Järvenpää, 9, odottavat perjantain konserttia innolla, vaikka pientä jännitystä onkin ilmassa.
– Vähän jännittää, kun Mikki Hiiri lauletaan niin korkealta, se on vähän vaikea, Becic miettii.
– Joo, ja englanninkieliset sanat on vaikeita, mutta ollaan me niitä harjoiteltu, Järvenpää lisää.
Valkeavuorelaisilta kuullaan konsertissa kolme kappaletta: We’ll Meet Again, Mikki Hiiri merihädässä ja Kissa vieköön. Sekä Becic että Järvenpää nimeävät suosikikseen We’ll Meet Again -kappaleen, sillä siinä on eniten jazz-henkeä.

Vanhan ajan vivahteisuutta
Aninkaisten Sävelen tiedotteessa todetaan, että kun Amerikasta kuuluu “Drill, baby, drill”, yhtye vastaa “Fox, baby, fox!” Orkesterin jäsen Sami Levänen kertoo, että konsertilla halutaankin tuoda keveyttä synkkenevän maailmantilanteen tunnelmiin.
– Me tiedämme, mitä siellä tapahtuu, ja se on mennyt vain hullummaksi sen jälkeen, kuin teimme tiedotteen. Haluamme tuoda tällä vähän iloisuutta ja pientä eskapismia tähän kauheuteen, jota nyt tapahtuu. Sen enempää politiikkaan puuttumatta, Levänen selventää.
Aninkaisten Sävelen taustalta löytyy useamman jäsenen kytkös Turun yliopiston torvisoittokuntaan Sohon Torviin. Samanhenkiset ja samanlaiseen musiikkiin ihastuneet soittajat perustivat yhtyeen vuonna 2008.
– Ideologinen ajatus siinä on se, että nykyään musiikki on aika paljon simppelimpää. Vanhassa musiikissa on enemmän nyanssivaihtelua ja vivahteisuutta. Sitä haluamme tuoda esille, Levänen sanoo.
Perjantain konsertissa kuullaan ensimmäistä kertaa yhtyeen uutta solistia Aleksi Kauppista. Kauppisen lisäksi laulusolisteina toimivat Sanna Vartiainen, Mikko Lagerspetz ja Sami Levänen.

Aninkaisten Sävelen konsertti ”Fox, baby, fox!” Kaarina-talossa perjantaina 14. maaliskuuta kello 19. Väliajalla Valkeavuoren koulun 3.–4.-luokkalaisten musiikkiluokan buffet.