Kaarinan lukiosta 30 vuotta sitten valmistuneet tapasivat luokkakokouksen merkeissä lauantaina 29. maaliskuuta.
Vuonna 1995 Kaarinan lukiossa oli abiturientteja 120 ja opettajia matrikkelin mukaan 22.
Tiina Tarr, Maria Ranne, Henna Laurinkari, Marika Kaltio, Antti Kautiainen, Jonna Hakamäki ja Tea Berg jäljittivät pitkään kaikkien yhteystietoja ja kutsuivat vanhat koulukaverit koolle. Tehtävä ei ollut niin helppo kuin voisi olettaa. Kaikkia ei saa somesta kiinni. Puhelinluetteloa ei enää käytetä. Noin puolet ovat vaihtaneet sukunimeä ja muuttaneet Kaarinan alueen ulkopuolelle.

Lopulta osoitelistat valmistuivat ja porukka sai sovittua lukiolle aamupäivätreffit ja illaksi festivaalit Kaarina-talolle. Lukiolla meidät otti vastaan lämpimästi nykyinen rehtori Lisa Paavilainen. Hän esitteli meille talon muutoksineen ja kertoi kuulumisia nykypäivän lukiosta, oppilaista, oppilaskunnasta ja henkilökunnasta. Siinä saimme hieman vertailla muutosten ja kehittymisen määrää ja suuntaa.
Oli kiva päästä kiertämään luokkatiloja ja ihastella talon pieniä muutoksia. Talossa ja toiminnassa jotain oli säilynyt 30 vuoden takaa, mutta parempaan on varmasti menty. Nykypäivän rehtori jopa hymyilee!
Itse tapaamiseen liittyen. Siihen tuleminen jännitti oudosti meitä kaikkia. Joku sanoi tämän onneksi ääneen ja muut myönsivät sen nyökytellen.
Tuntuikin helpottavalta, kun käveli lukion pihalla olevan ryhmän luo ja sai heti alusta alkaen iloisia tervehdyksiä, kättelyjä ja halauksia. Oli mukavaa koettaa tunnistaa katseesta ja olemuksesta sitä vanhaa vieruskaveria ja lopulta kysäistä, että olethan sä se Marika tai olitko sä Toni.
Tapaamiseen tuli 120 oppilaasta 84. Se on hyvä saavutus. Oli hienoa kiertää opinahjoa yhdessä, viettää iltaa yhdessä ja ennen kaikkea muistella menneitä yhdessä. Tätä iltaa höysti ja mausti hyvä illallinen, valokuvashow’t, tietovisat ja lukioaikaisten bändien yhteisesiintyminen. Monilla on kuulemma edelleen näiden bändien musaa tallessa arvokkaasti c-kasetilla.
Tapaamisestamme jäi sellainen maku ja oivallus, että vuosiluokallamme oli erityisen mukavaa sakkia. Kaarinan lukio oli meille hyvä paikka ja iltamme onnistui ehkä jo siksikin mitä parhaiten. Kiitos järjestäjille!
Juuso Ranne