
MUODOSTELMALUISTELU Kaarinan Taitoluistelijoiden SM-noviisijoukkue Diamond Edges osallistui kansainväliseen Trophy d’Ecosse -kilpailuun Skotlannin Dumfriesissa perjantaina 26. tammikuuta. ”Timskut” luisteli vapaaohjelmansa tunteella ja ohjelman tarinaan heittäytyen, joskaan se ei sujunut aivan virheettömästi. Joukkue sai siitä huolimatta ohjelmastaan kauden ennätyspisteensä (77,32) ja kotiin tuomisiksi hopeamitalit.
– Hyvä fiilis, kisasta saatiin paljon oppia tulevaisuuteen ja kauden parhaat pisteet, valmentajat Siiri Eskelinen ja Charlotta Demasör kommentoivat.
– Oli hienoa, että suomalaisia oli paljon katsomossa, varsinkin Kaarinan omia kannattajia, joukkueen kapteenit kiittelivät ilmapiiriä.
Diamond Edges on neljäntenä SM-noviisien Season’s best -pisteissä.
Minorien aluemestaruus Kaarinaan
Porissa ratkottiin muodostelmaluistelun Lounais-Suomen aluemestaruudet sunnuntaina 28. tammikuuta. Kaarinan Taitoluistelijoiden tulokasjoukkue Little Edges luisteli hienon ohjelman ja sai suorituksestaan kauden ennätyspisteensä. Lopputuloksissa Littlet jäivät niukasti neljännelle sijalle. Seuran toinen tulokasjoukkue, Mini Edges, luisteli ohjelmansa myös onnistuneesti.
Minorijoukkue Golden Edges lähti puolustamaan aluemestaruutta. Ohjelma oli tällä kertaa hieman epäonninen, mutta taitavat ”Goldit” saivat silti hienot pisteet ja uusivat minorien (alle 13-vuotiaiden) aluemestaruuden.