Piikkiöläinen Riina Roms siirsi tatuointistudionsa Paimioon – ja tarjoaa nykyisin myös ilmajoogatunteja

0
Riina Romsin tatuointeja tarjoava Studio Mustakettu toimii nykyisin Paimiossa. Kuva: Jaana Pakarinen

Piikkiöläinen Riina Roms on tullut tutuksi monelle kaarinalaiselle tatuointitaiteilijana, sillä hänen tatuointiyrityksensä Studio Mustakettu sijaitsi aikaisemmin paikkakunnalla. Nykyisin Romsin löytää Paimiosta, ja Studio Mustakettu toimii nyt Joogastudio Taikahetkien tilojen yhteydessä.

Ilmajooga on Suomessa vielä suhteellisen uusi laji ja sen tarjonta on lisääntynyt vasta viime vuosien aikana. Kaarinaa lähimmät ilmajoogasalit löytyvät Turusta ja nyt siis myös Paimiosta.

”Vanhin ilmajoogaaja on täällä ollut yli 70-vuotias.”

Ilmajooga sopii kaikille

Mutta mitä oikein on ilmajooga?

– Ilmajooga saattaa monesta kuulostaa kovinkin lennokkaalta ja akrobaattiselta, mutta oikeasti se sopii ihan kaikille, vakuuttaa Roms.

Hän on kouluttautunut ilmajoogaohjaajaksi Jyväskylässä ja ohjannut lajia Paimiossa viime keväästä saakka.

Roms kertoo, että ilmajoogatunneissa on valinnanvaraa omasta tasosta riippuen; on dynaamisempia tunteja, restoratiivisia, eli rentouttavia tunteja sekä tunteja yli 55-vuotiaille, joissa meno on kaikkein rauhallisinta.

– Vanhin ilmajoogaaja on täällä ollut yli 70-vuotias, Roms tietää.

Verenpainetautia sairastaville ja raskaana oleville ilmajoogaa ei suositella – periaatteessa.

– Jos on verenpainetauti, niin voi silti tulla mukaan ja välttää sitten liikkeitä, joissa ollaan pää ylösalaisin. Raskaana ollessakin voi tehdä liikkeitä maltilla. Meillä on täällä pieni, kuusipaikkainen sali, niin voin hyvin yksilöllisesti ohjata kunkin tarpeiden mukaan, Roms vakuuttaa.

Joogahuone Taikahetkiä tarjoaa ilmajoogasta viikkotunteja, joille voi osallistua ja ilmoittautua yhteen kerrallaan. Pitkään kurssiin ei siis tarvitse heti sitoutua. Lisäksi Roms tarjoaa ryhmille yksityistunteja.

Ilmajooga sopii kaikille. Liikkeitä on helppo muokata oman kunnon ja taitotason mukaan. Kuva: Jaana Pakarinen

Ilmajooga testissä

Pääsimme haastattelun lomassa testaamaan ilmajoogaa myös käytännössä. Roms piti meille lyhyen kokeilutunnin, jossa yhdisteltiin liikkeitä dynaamisesta ja restoratiivisesta ilmajoogasta.

Aivan ensimmäiseksi pujottauduimme liinan sisälle makaamaan. Olo oli kuin silkkisessä riippumatossa makoillessa, joskin ehkä vieläkin rennompi ja painottomampi.

Itse joogatila on maalattu tunnelmalliseksi, ja toukkapussissa roikkuessa on helppo unohtaa ulkopuolinen maailma ja keskittyä Romsin ohjaamiin hengitysharjoituksiin.

Alkurentoutuksen jälkeen pääsimme kokeilemaan dynaamista liikettä, jossa roikuttiin liinan varassa pää ylösalaisin. Liike näytti Romsin tekemänä hurjemmalta kuin mitä se oikeasti oli, ja pää alaspäin roikkuminen olikin yllättäen aika virkistävää.

Roms kertoo, että liinaa käytetään monessa joogaliikkeessä apuvälineenä ja kokeilemme tehdä esimerkiksi erilaisia venytyksiä sen avulla.

Kaikkinensa ilmajooga oli rentouttavampi kokemus kuin alun perin uskoinkaan, eikä yhtään pelottavan akrobaattista. Joskin uskon, että kehittyessä vaikeustasoa on varmasti helppo halutessaan säätää myös akrobaattisempaan suuntaan.

Toukkapussissa makoillessa tajusi, miten hyvä on hektisen arjen keskellä muistaa myös pysähtymisen tärkeys.

”Olo oli kuin silkkisessä riippumatossa makoillessa, joskin ehkä vieläkin rennompi ja painottomampi.”

Viiniä ja maalaamista

Tatuointien ja ilmajoogaohjausten lisäksi Roms toimii kuvataiteilijana ja hänen maalauksiaan on myynnissä Studio Mustaketussa.

Roms järjestää myös yhdessä Joogahuone Taikahetkien yrittäjän Terhi Oinosen kanssa yhden illan mittaisia ”paint & wine” -kursseja. Tapahtuman idea on sen nimen mukaisesti juoda viiniä ja maalata: yhden illan aikana jokainen maalaa taulun mallista Romsin antamien ohjeiden mukaan.

– Paint & wine -illan voi varata omalle porukalle, mutta järjestän niitä myös avoimina tilauksina myöhemmin keväällä tai kesällä, Roms paljastaa.