
Kaarinan kaupungin asettamalle uudelle liikennemerkille on tehty toistuvaa ilkivaltaa Vanhanunnantiellä. Merkin pystytyspaikka sijaitsee Piikkiössä Rungon koulun lähettyvillä.
Vanhanunnantien eteläosa muuttui yksityistiestä Kaarinan kaupungin katualueeksi maaliskuussa 2024. Kaupunki asensi tuolloin kyseiselle osuudelle uudet 30 km/h-nopeusrajoitusmerkit ja vaihtoi samalla väistämisvelvollisuutta osoittavan kärkikolmion tilalle stop-merkin. Merkit asennettiin liikenneturvallisuuden parantamiseksi koulun läheisyydessä sekä näköesteiden takia.
Stop-merkille on tehty ilkivaltaa irrottamalla ja viemällä se pois. Myös toinen tolpista on irrotettu ja kaupungin pystyttämän merkin tilalle on ulkopuolisen toimesta asennettu kärkikolmio.

Kaarinan kaupunki suhtautuu tällaiseen oma-aloitteisuuteen ilkivaltana ja harkitsee asian saattamista poliisille tutkittavaksi, tiedotteessa todetaan. Kaupunki toivoo omavaltaisen toiminnan sijaan asiallista yhteydenottoa infrapalveluihin.
Liikennemerkit katualueella ovat kaupungin omaisuutta ja vain kaupunki saa asentaa niitä. Liikennemerkkien korvaaminen uusilla tai niiden korjaaminen kustannetaan yhteisistä verotuloista, tiedotteessa muistutetaan.