
Kaarinan työllisyystilanne parani maaliskuussa vain niukasti. Kun helmikuussa työttömiä työnhakijoita oli yhteensä 1 140, maaliskuun lopulla heitä oli 1 131, siis yhdeksän vähemmän.
Kaupungin maaliskuiseksi työttömyysasteeksi noteerattiin helmikuun tavoin 6,4. Lukema on kohonnut vuoden takaisesta liki prosenttiyksiköllä: maaliskuussa 2023 työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli vain 5,5 prosenttia.
Koska työttömyysaste on merkittävästi korkeampi, on työttömiä työnhakijoitakin huomattavasti enemmän. Vielä viime vuoden maaliskuussa luku oli kolmenumeroinen, 947. Nyt se on kohonnut siis 1 131:een.
Kaarinan trendi mukailee koko Varsinais-Suomen vastaavaa. Maakunnassa työttömien määrä putosi maaliskuun aikana vaivaisella parilla sadalla hengellä eli keskimäärin vähemmän kuin normaalisti. Määrästä suurin osa oli sidoksissa lomautusten päättymiseen, ja työvoiman kysyntä on jatkunut heikohkona verrattuna viime vuoteen, Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ely) Työllisyyskatsauksessa kiteytetään.
Useissa maakunnissa menee vieläkin kurjemmin
Varsinais-Suomen työ- ja elinkeinotoimistossa oli maaliskuun lopussa 22 800 työtöntä työnhakijaa. Vuotta aiemmasta työttömien määrä on noussut 2 000 henkilöllä eli kymmenen prosenttia, kun koko maassa työttömien määrä on noussut samassa ajassa 13 prosentilla.
Varsinais-Suomessa työllisyystilanne on siis kaikesta huolimatta keskimääräistä parempi. Maakunnan työttömyysasteeksi tilastoitiin maaliskuussa 9,7, kun koko maassa se oli prosenttiyksikön korkeampi (10,7).
Viime vuoden maaliskuussa Varsinais-Suomen työttömyysaste oli tosin tasan yhdeksän, eli se on vuodessa kohonnut 0,7 prosenttiyksikköä.
Maakunnan korkein työttömyysaste oli kaupungeista Turussa (12,3) ja seutukunnista Salon seudulla (10,0). Paras työllisyystilanne oli Ruskolla, jossa työttömyysasteeksi mitattiin 4,5. Kaarinan lukema, 6,4, oli maakunnan kahdeksanneksi matalin.
Maaliskuun viimeisenä päivänä oli avoimia työpaikkoja tarjolla alueen työ- ja elinkeinotoimistossa 5 000 kappaletta eli selvästi vähemmän (-40 %) kuin vuosi sitten. Kolmen viime kuukauden aikana uusia työpaikkoja on avautunut 17 300 eli 39 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Kaarinassa avoimia työpaikkoja oli maaliskuun lopulla tarjolla 293 kappaletta eli kaksi enemmän kuin helmikuussa mutta 12 vähemmän kuin vuosi sitten.