
Kaarinan kaupunki ei tänäkään vuonna lähetä joulukortteja. Kortteihin varatut rahat lahjoitetaan sen sijaan Turun ensi- ja turvakoti ry:n alaiselle Pilari-toiminnalle.
Pilarista saa apua, jos lähisuhteissa on väkivaltaa tai väkivallan uhkaa. Toimintaa on koko Varsinais-Suomen alueella.
Pilarin väkivaltatyöllä pyritään vahvistamaan elämänhallintaa ja lisäämään itseymmärrystä väkivallan loppumiseksi ja väkivaltakokemuksesta selviytymiseksi.
– On todella tärkeää, että lähisuhdeväkivaltaa nostetaan esiin eri yhteyksissä. Ilmiö koskettaa myös monia kaarinalaisia, Pilarin lähijohtaja Maarit Kangas kertoo tiedotteessa.
– Kiitos yhdistyksemme puolesta Kaarinan kaupungille. Yhdessä ja yhteisillä voimavaroilla voimme auttaa entistä paremmin apua tarvitsevia. Julkisen toimijan ja järjestön yhteistyö toimii toinen toistaan täydentäen ja tukien, Turun ensi- ja turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Heli Paasio kiteyttää.
Kaarinan kaupungille on tärkeää, että lahjoitus menee taholle, jonka toiminnalle on tunnistettu olevan tarvetta.
– Olemme jo pitkään lahjoittaneet joulukorttivaramme järjestölle, joka toimii hyvinvoinnin parissa ruohonjuuritasolla ja tarjoaa palveluita myös kaarinalaisille, Kaarinan kaupungin hyvinvoinnin edistämisen päällikkö Hanna Inkeroinen taustoittaa.
Viime vuonna lahjoituksen sai Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset FinFami ry.
FAKTA
Pilari auttaa kriisitilanteissa
- Turun ensi- ja turvakoti ry:n Pilari-toimintaan voi tulla yksin, kumppanin tai koko perheen kanssa.
- Pilari tarjoaa lähisuhteessaan väkivaltaa tai sen uhkaa käyttäneille aikuisille ja lapsille tukea muutokseen ja lähisuhdeväkivallan lopettamiseen.
- Lähisuhdeväkivaltaa kokeneille aikuisille ja lapsille annetaan tukea kokemusten käsittelyyn ja keinoja turvallisuuden lisäämiseen.
- Väkivallalle altistuneille lapsille tarjotaan mahdollisuus työstää kokemuksiaan sopivin menetelmin ja lapsen omia selviytymiskeinoja vahvistaen.