Littoinen inspiroi teatteriuralle – äiti Katariina Leino ja tytär Elisa Lairikko ovat ihan tuuliajolla

0
Katariina Leino kirjoitti Uittamon kesäteatterin Ihan tuuliajolla -musiikkikomedian, jossa tytär Elisa Lairikko laulaa, näyttelee ja tanssii naispääosassa. Kuva: Eveliina Portnoj

Pitää varoa, missä asuu. Littoistenjärven seutu saattaa inspiroida näytelmä- ja nuortenkirjallisuuden pariin ja johtaa musiikkiteatteriopintoihin Lontooseen.

Nyt olemme kuitenkin Uittamon kesäteatterin ja paviljongin tuulisella terassilla – mikäs sen parempaa, kun esityksen nimi on Ihan tuuliajolla. Jo hyvän tovin rullannut Saimaalle sijoittuva musikaalikomedia on nyt luovalla tauolla Turun viinijuhlien ja Metallivuoren takia. Näytelmän käsikirjoittanut Katariina Leino ja pääosaa näyttelevä tytär Elisa Lairikko ehtivät hetken hengähtää kahvikupposen äärellä ennen seuraavaa näytöstä (16.7.), jonka jälkeen esitykset jatkuvat elokuun loppuun asti.

Alkujaan tamperelaisen Leinon teos perustuu tositapahtumiin, vuoden 1981 Tuuliajolla-risteilyyn. Siihen osallistuivat Juice Leskinen, Eppu Normaali ja Hassisen Kone, jonka musiikkia ei tiettävästi ole koskaan kesäteatterissa aiemmin esitetty. Ja niitähän Suomessa piisaa.

– Suomi on oikea kesäteattereiden maa. Joka paikasta löytyy tarjontaa, mutta katsojia riittää, Leino iloitsee.

Palautetta etenkin näytelmän muistoja herättävästä musiikista on tullut paljon. Omasta punk-nuoruudestaan inspiroitunut Leino on värittänyt tarinaa fiktiivisellä kynällä, ja hitusen romantiikkaakin esitys tarjoaa. Lairikon esittämä naispäärooli on vaativa yhdistelmä tanssia, laulua ja näyttelemistä.

– Kymmenen vuotta sitten ei koulutus Suomessa ollut vielä niin pitkällä, mutta nyt taso on jo todella hyvä, ja tekijöitä löytyy, Lairikko kertoo.

– Elisahan on opiskellut Lontoossa, International College of Musical Theatressa, Leino lisää.

Lairikko halusi nimenomaan Lontooseen, koska siellä musiikkiteatterin koulutus on niin korkealla tasolla. Kesäteatterit ovat usein juuri tätä genreä, ja koko ajan Suomessa tehdään musikaaleja.

Taustalla häämöttävä Kaarina ja siellä erityisesti Littoinen on ollut tärkeä inspiraation lähde Katariina Leinon (vas.) ja Elisa Lairikon uralle. Teatteriperhe aikoo lomailla vasta kesäteatteriesitysten jälkeen syyskuussa. Kuva: Eveliina Portnoj

Unelmana Littoinen ja pääsy katsomoon

Palataanpa nyt ensimmäisten tahtien pariin Lairikon synnyinsijoille Littoisiin .

– Minun uranihan on alkanut Kaarinan monitoimitalolla muskarista, hän hymyilee.

Perhe asui Littoisissa kymmenen vuoden ajan 1990-luvulla. Muutto Kaarinaan oli edessä, ja Littoinen oli houkuttelevin valinta.

– Varta vasten etsittiin, että meidän pitää päästä Littoistenjärven lähelle, Leino kertoo heille yhä tärkeästä paikasta.

Tie on vienyt pitkälle, mutta Littoisten vaikutus näkyy Leinon kirjallisessa inspiroitumisessa ja rakkaudessa vanhoihin puutaloihin.

– Olen jämähtänyt Littoisiin, paikkaan sijoittuvaa nuortenkirjaa kirjoittava Leino nauraa.

Tarinassa kolme sisarusta löytävät kiehtovan hylätyn huvilan. Se on Leinon mukaan saanut vaikutteita Thiessin emigranttisisarusten jo puretusta huvilasta.

– Toivon, että kirja tulisi ensi vuonna tai sitä seuraavana. Se tapahtuu siinä rivitalossa, missä asuttiin, Leino hymyilee.

Kirjallista jalansijaa Turun seudulta löytyy mansettarelta myös opiskeluvuosilta.

– Olen valmistunut Turussa kotimaisen kirjallisuuden maisteriksi. Jos vain sanon, että olen Tampereelta, turkulaiset räjähtävät nauramaan. Aina tulee kommenttia, siinä on sellaista vastakkainasettelua, Leino hymyilee.

Niinpä on täysin luontevaa, että Uittamollakin nähdään mansemusikaali. Perhe viettää koko kesän näytösten parissa, ja lomailee vasta syyskuussa.

– Olisipa enemmän aikaa, haluaisin nähdä itsekin enemmän kesäteatteria. Vartiovuoren Liisa Ihmemaassa -esitystä olen menossa katsomaan tyttäreni kanssa, Lairikko kertoo.

Äiti ja tytär kiittelevät suomalaisten sitoutuneisuutta ja rakkautta kesäteatteriin.

– Täällä kaikki haluavat tulla ulos. Se kuuluu siihen, että sitten vaan pukeudutaan lämpimästi.

Ihan tuuliajolla 30. elokuuta asti Uittamon kesäteatterissa. Ohjaus Petri Lairikko, käsikirjoitus, puvustus ja lavastus Katariina Leino