Runo-Kaarinan raadissa uusia ja tuttuja tekijöitä

0
Runo-Kaarina-kilpailulla on pitkät perinteet. Se järjestettiin ensi kerran vuonna 1994.

Runo-Kaarina-kilpailun uusi valintaraati on valittu. Henkilönimitykset lyötiin lukkoon hyvinvointilautakunnan kokouksessa 2. syyskuuta.

Valintaraati nimetään aina valtuustokaudeksi. Raadin tehtävä on periaatteessa yksinkertainen: valita esikoisrunokokoelmakilpailun voittajateos. Käsikirjoituksia toimitetaan vuosittain noin 200, ja esilukijoiden suorittaman karsinnan jälkeen raadille päätyy niistä 5–10.

Puheenjohtaja Kari Levola ilmoitti jättäytyvänsä pois raadista. Samoin teki Hanna Syrjämäki. Muut jäsenet kertoivat halukkuudestaan jatkaa.

Syrjämäen tilalle raati ehdotti vuoden 2024 Runo-Kaarina-kilpailun voittajaa Anniina Louhivuorta, joka on osoittanut kiinnostuksensa ja valmiuksia tehtävään. Raadin puheenjohtajaksi esitettiin sen pitkäaikaista jäsentä ja esilukijanakin toiminutta Raisa Jänttiä.

Kari Levolan tilalle ehdotettiin vuoden 2001 Runo-Kaarina-voittajaa Arto Lappia.

Nämä valinnat lautakuntakin hyväksyi. Jäntin, Lapin ja Louhivuoren lisäksi käytännön kokemusta raadissa edustaa jäsenenä jatkava Tommi Parkko. Hän on niittänyt mainetta paitsi runoilijana myös tietokirjailijana, toimittajana, kouluttajana ja kustantajana.

Raadissa istuvat edellä mainittujen lisäksi Kaarinan kansalaisopiston rehtori Risto Jaakola, kulttuuri- ja kirjastopalvelujohtaja Arja Pesonen sekä hyvinvointilautakunnan edustajana Saija Tarro (sd.).

Runo-Kaarina-kilpailun voitti tänä vuonna porilainen Annimaria Laukola-Lehtonen. Kaarinan kaupunki kustantaa hänen esikoisteoksensa, ja se julkaistaan Turun kirjamessuilla lokakuussa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän